Historia

Krzysztof Słaby odkrył swoją miłość do koni już we wczesnym dzieciństwie, podczas wizyty w gospodarstwie swojego wujka. Tam nauczył się obcowania z tymi zwierzętami oraz podjął pierwsze próby jeździeckie na gniadym wałachu, który pełnił wówczas rolę konia roboczego.

W roku 1996 zakupił swojego pierwszego konia - dwunastoletnią kasztanowatą klacz Maruda (Lorison xx - Belfegor II - Hannibal) z hodowli znanej państwowej Stadniny Posadowo. To była miłość od pierwszego wejrzenia: łagodny charakter i piękny ruch - ten koń był odpowiednim wyborem dla jego rodziny. Obaj synowie - Paweł i Łukasz byli zachwyceni pasją swojego ojca do koni i jeździectwa. Na Marudzie zrobili swoje pierwsze jeździeckie kroki. Oprócz tego ukochana klacz urodziła kilka źrebiąt, aż do czasu kiedy musiała zostać uśpiona wskutek skomplikowanego złamania nogi. Krew Marudy została jednak zachowana w jej córce - klaczy Mara, która w roku 2000 została zainseminowana stacjonującym w Polsce hanowerskim ogierem Glückspilz. Z tego kojarzenia urodziła się gniada Magia, która kilka lat później została sprzedana i wzięła udział w Mistrzostwach Polski Młodych Koni. Obecnie również inni potomkowie Mary odnoszą sukcesy w skokach.

Z powodu ciągle rosnącej populacji koni Krzysztof Słaby w roku 2004 wpadł na pomysł wybudowania własnej stajni w Wygodzie koło Buku. Sam zaprojektował wymarzony obiekt, który został później profesjonalnie przerysowany przez jego zaprzyjaźnionego architekta. W maju 2005 prace budowlane zostały ukończone, a konie zajęły swoje boksy w nowym budynku Stajni Wygoda. Wraz z wzniesieniem obiektu Krzysztof Słaby spełnił marzenie swojego życia. Tego samego roku zostały zawarte również pierwsze kontakty z niemieckimi stadninami. Wynikiem tej decyzji było narodzenie trzech źrebiąt po oldenburskich ogierach oraz przystąpienie do Związku Hodowców Koni Brandenburg-Anhalt w następnym roku. Dwa ogierki z tego rocznika zostały sprzedane do Stadniny i Stada Ogierów Neustadt (Dosse), a osierocona klaczka - Condina (Sandro Song Junior - Retusz - Medias) jest naszą klaczą hodowlaną. Kolejne lata zaowocowały następnymi kooperacjami z zagranicznymi partnerami. Do roku 2012 Krzysztof Słaby był także członkiem zarządu w Powiatowym Kole Hodowców Koni.

Dziś Stajnia Wygoda jest prowadzona jako firma rodzinna. Oprócz hodowli i szkolenia sprzedawane są również wyhodowane przez nas lub starannie dobrane konie.